Cože to? To je Pavoukův blog...


Jmenuji se Sage, IPv6 Sage

26. dubna 2012, 22:36:46

Začneme ale jinde... Minulý čtvrtek, tedy 19. dubna, jsem kontaktoval SKOMa a přeptal se na SSL certifikát zdarma. Ještě ten večer jsem provedl registraci u startssl.com a začal svojí cestu za certifikátem a tedy zabezpečeným připojením na moji doménu (konkrétně na blog).

K mému překvapení jsem skončil s touto cestou brzy, u ověření emailu mojí domény. Mám na Pisces i poštovní server postfix, který ale v tu dobu byl vypnutý a kompletně nenastavený. Začal kolotoč :-)

Na internetu jsem našel jakýsi návod, pomocí kterého jsem se dobral až k odeslání prvního emailu. Super, funguje to :-) No, ale já potřebuju email přijmout. Po přesměrování portu 25 na routeru na Pisces jsem začal testovat. Z Gmailu nic nepřišlo, ani v Gmailu se mi neobjevila chyba (objevila, ale až druhý den). Ze serveru, který má doma SKOM, jsem si ale email dokázal poslat. Hromada hodin laborování a dělání všelijakých nesmyslů a chyba nalezena - musím přesměrovat port 25 na routeru opravdu na Pisces a ne na Sagittaria :-) O číslo navíc v jedné adrese a půl dne v čudu. Postfix funguje. Ptáte se, proč od SKOMa email přišel? IPv6 - nepotřebuje dělat přesměrování na routeru...

V cestě k vytouženému certifikátu zdarma už nic nestojí, hurá. Certifikát je doma :-) Nastavení Apache jsem však odkládal a dohrabal se k němu až ve chvíli, kdy mi přišlo upozornění na email, že certifikát je stále nevyužitý. To mě nakoplo a od 22. dubna už na blog přistupujete zabezpečeně.

A kde se vzal IPv6 Sage? No, v IPv6 certifikaci jsem skončil na postfixu, byl jsem tenkrát líný ho nastavovat. Teď už ale běžel, tak proč se nepohnout z místa a nevyrazit až k samotnému Sage? Cesta byla trnitá, ale nic, co by se nedalo zvládnout. IPv6 Sage jsem od 23. dubna. Teď už jen vybrat správnou velikost trička a až dorazí, vyrazit v něm do ulic.

Výsledkem toho všeho je, že na můj blog se dostanete i čistě přes IPv6 a jako bonus je spojení bezpečné. Dalším cílem je DNSSEC.


Valid XHTML 1.1 Ověřit CSS! [Valid Atom 1.0] Atom odběr